Nyhet BOKNINGSKAMPANJ Britax Go BIG 2 Visa större

BOKNINGSKAMPANJ Britax Go BIG 2

FÖRBOKNINGSKAMPANJ:
Britax BABY-SAFE Plus SHR II babyskydd på köpet när du förbokar Go Big 2 inkl. liggdel. Värde 1995:-

Britax Go Big² (årsmodell 2018). Paket inkl. liggdel, vändbar sittdel, fotsack till sittdel och Britax babyskyddsadaptrar och Britax babyskydd Baby-Safe Plus SHR II. Mjuk och skön fjädring gör att vagnen får ett bra gung. Punkteringsfria hjul runt om. Till barn från nyfödd upp till 17 kg.

Mer detaljer

10 890 kr

 • Cosmos Black
 • Flame Red
 • Olive Green
 • Moonlight Blue
 • Wine Rose
 • Ingen bas
 • ISOFIX-bas
 • Bältad bas
 • Grey Melange + svart chassi
 • Grey Melange + vitt chassi
 • Dynamic Grey + svart chassi
 • Oxford Navy + vitt chassi
 • Graphite Melange + svart chassi
 • Steel Grey + svart chassi
 • Cosmos Black + svart chassi

Produktbeskrivning

Britax Go Big 2 inkl. liggdel - KAMPANJ

FÖRBOKNINGSKAMPANJ

Boka Go Big 2 och få 1 st Britax BABY-SAFE Plus SHR II babyskydd på köpet. Go Big 2 beräknas komma till Sverige under februari-maj 2018. Datumen nedan är uppdaterade 2018-02-21, och då vagnarna beräknas komma till Britax (datumjustering kan komma att ske). Bokningskampanjen gäller t.o.m 31/3-18.

Grey Melange + svart chassi: 26/2
Grey Melange + vitt chassi: 9/3
Dynamic Grey + svart chassi: 15/5
Oxford Navy + vitt chassi: 8/5
Graphite Melange + svart chassi: 27/2
Steel Grey + svart chassi: 27/2
Cosmos Black + svart chassi: 28/2

Så här bokar du din vagn

PÅ NÄTET: Klicka hem din konfiguration direkt här. Välj färg på babyskydd och vagn, samt om du vill lägga till bas till bilen.
PÅ TELEFON: Ring 018-337030 så tar vi emot din bokning och berättar alla detaljer. Personlig kontakt.
VIA E-POST: info@syskonhuset.se Ange vilka färger du önskar så återkommer vi med info och bekräftelse.

Leverans

Med DHL: Så fort din kampanjvagn anlänt vårt lager skickas den med DHL. Avisering via SMS/telefon.
Hämta i butik: Det går bra att hämta din vagn i vår butik. När vagnen anlänt vårt lager ringer vi o kollar läget, och bestämmer en hämtdag. Välkommen!

Introduktion Go Big 2

Britax Go Big² har stora svängbara hjul fram som är punkteringsfria i mycket hög kvalité. Sittdel som är vändbar med fullt liggläge så att ditt barn kan åka vänd emot dig eller framåt i färdriktningen. I detta paket får du liggdel (liggvagn), sittdel (sittvagn), fotsack till sittdelen och babyskyddsadaptrar för att kunna klicka i ett Britax babyskydd (travelsystem).

Chassi

Stabilt och välbyggt chassi. Stadig men samtidigt lätt. Ergonomiskt ställbart handtag i höjd som passar oavsett om du är lång eller kort. Handtaget är ställbart i 10 lägen. Nytt för Go Big² är att handtaget är klätt i läderimitation. Lättåtkomlig fotbroms som låser på båda bakhjulen. Chassit är fjädrat på mitten samt vid framhjulen. Detta gör att vagnen har ett mycket skönt gung och du kan med lätthet vagga ditt barn till söms i en mjuk och följsam rörelse.

Liggdel (ingår)

Ombonad liggdel som är väl vadderad invändigt. Mjuk och skön madrass som även är fuktabsorberande. Liggdelen har infällda bärhandtag i sidan så att du lätt kan bära med dig liggdelen. Suffletten är justerbar i 5 olika lägen med utfällbar solskärm. Ventilation i bakkant på suffletten. Öppnas enkelt med en dragkedja och är perfekt de där riktigt varma sommardagarna.
Vadderat vinskydd/lock som ljudlöst stängs med magnetlås. 

Sittdel (ingår)

Vändbar sittdel, till barn från ca 6 månader till ca 3.5 år (17 kg). Klickas enkelt i chassit och sitter stadigt. Sittdelen är vändbar vilket gör att du kan ha barnet vänd emot dig eller vänd framåt i färdriktningen. Ryggen justeras steglöst med en rem på baksidan ner till helt plant liggläge. Detta möjliggör för barnet att även ligga på sidan och mage. Justerbart fotstöd i 4 lägen. Sittbygeln är avtagbar och har ett grenband som smidigt knäpps runt bygeln med en tryckknapp. Delbart 5-punktssele som enkelt kan fästas enbart runt midjan på barnet. Inkl. fotsack i samma färg som sittdelen (används under vår och höst för att skydda mot vind och kyla). Levereras inkl. babyskyddsadaptrar för att enkelt kunna klicka på ett Britax babyskydd.

Sufflett & Varukorg

Sufflett med utfällbar solskärm i UPF 50+. Skyddar ditt barn mot solens starka strålar även när sittdelen befinner sig i fullt liggläge. Suffletten är sydd i dubbla lager tyg vilket gör den kraftig och skapar en mörk och mysig miljö för det sovande barnet. Upptill finns en nätad vädringslucka som tillåter luft att cirkulera inne hos barnet de där varma sommardagarna.

Rymlig varukorg som är lättåtkomlig från alla håll oavsett om liggdelen eller sittdelen är monterad på vagnen. Varukorgen har smarta utvikbara kanter som gör att dina saker ligger säkrare i varukorgen samt skyddas lite extra grus, lera och snö som annars lätt kommer in i varukorgen vid promenad. Varukorgen tar hela 10 kg!

Köregenskaper

Britax Go Big² är en fröjd att köra! Passar lika bra i stan med trånga utrymmen som på landet i mer tuff terräng. Samtliga 4 hjul är punkteringsfria och tillverkade i skumfylld gummi. De två främre hjulen mäter 23 cm i diameter och är roterbara. Kan enkelt låsas i fast läge vid mycket snö eller mer kuperat underlag.

Go Big² har ett generöst fjädrat chassi samt fjädrade framhjul. Detta gör att vagnen får ett mjukt och skönt gung både för dig som kör och för barnet i vagnen. Du kan med lätthet vagga ditt barn till söms i mjuka och följsamma rörelser. Fjädringen kommer verkligen till sin rätt vid körning på ojämnt underlag (grus, gräs kullersten m.m.)

Ihopfällning

Britax Go Big² fälls enkelt ihop med tvåhandsfattning. Det går att fälla ihop vagnen med sittdelen både om den är vänd framåt eller emot dig. Mycket enkel ihopfällning. Transportlås så att vagnen håller sig ihopfälld. Kan inte fällas ihop med liggdelen på vagnen. Liggdelen tas av innan ihopfällning och förvaras bredvid chassit.

Fakta

Bredd: 61,5 cm
Vikt: 14 kg
Maxbelastning sittdel: 17 kg
Maxbelastning varukorg: 10 kg

Sittdelens mått:

Sits upp till sufflett: 56 cm
Ryggstödets höjd: 53 cm
Sitsen djup x bredd: 23 x 33 cm
Längd fotstöd:22 cm

Liggdelens mått:

Invändigt: 78 x 34 x 17 cm (L x B x H)

Chassi

Längd uppfälld med liggdel: 86 cm
Längd uppfälld med sittdel i sittläge: 81 cm

Ihopfälld med liggdel: Liggdelen tas av vid ihopfällning
Ihopfälld med sittdel: 80,5 x 61,5 x 52 cm (L x B x H)
Endast chassi med hjul: 80,5 x 61,5 x 52 cm (L x B x H)
Handtagshöjd: 55 – 111 cm

Passande tillbehör